Click the links below to jump to contacts for various divisions of the S.C. Supreme Court.
Board of Law Examiners
Committee on Character and Fitness
Advisory Committee on Standards of Judicial Conduct
Surviving Past Chief Justices
Commission on Lawyer Conduct
Commission on Judicial Conduct
Chief Justice's Commission on the Profession
Board of Law Examiners
Michael A. Timbes, Chair
15 Mid-Atlantic Wharf, Ste. 101
Charleston, SC 29401
(843) 937-8000
J. David Banner
P.O. Drawer 1931
Florence, SC 29503
(843) 669-8787
Brent. O.E. Clinkscale
5 Crystal Springs Road, 759
Greenville SC 29615-0208
(864) 907-2436
Sutania A. Fuller
205 E. Main Street
Lexington, SC 29072
(803) 785-8352
Frederick A. Hoefer II
180 N. Irby St., MSC-Q, Room 1101
Florence, SC 29501
(843) 665-3091
S. Sterling Laney III
P.O. Box 10208
Greenville, SC 29603-0208
(864) 255-5429
Tameaka A. Legette
P.O. Box 546
Hampton, SC 29924
(803) 943-3115
Michael H. Lifsey
P.O. Box 548
Chester, SC 29706
(803) 899-5040
Stephen R. McCrae Jr.
300 S. Tryon St., Suite 1000
Charlotte, NC 28202
(803) 329-7602
James Graham Padgett III
414 Monument St., Ste. C
Greenwood, SC 29646
(864) 227-1570
Abigail Edwards Saunders
P.O. Box 1349
Myrtle Beach, SC 29578
(843) 848-6031
As of August 2022
Committee on Character and Fitness
Kirby D. Shealy, III, Chair
P.O. Box 2285
Columbia, SC 29202
(803) 254-4190
Richard B. Ness,
P. O. Box 909
Bamberg, SC 29003
(803) 245-5178
Lydia B. Applegate
291 East Bay St. Floor 2
Charleston, SC 29401
(843) 972-0150
Susan Barber Hackett
P.O. Box 11589
Columbia, SC 29211-1589
(803) 734-1330
Thomas E. Hite, Jr.
P. O. Box 805
Abbeville, SC 29620
(864) 366-5408
Connie P. Jackson
P.O. Box 11367
Columbia, SC 29211
(803) 254-4035
Matthew J. Kappel
P.O. Box 10334
Greenville, SC 29603
(864) 467-9595
Travis V. Olmert
P.O. Box 10828
Greenville, SC 29603
(864) 242-3566
Breon Walker
P.O. Box 7722
Columbia, SC 29202
(803) 799-4700
Thad H. Westbrook
P.O. Box 11070
Columbia, SC 29211
(803) 255-5568
Sheila M. Willis
1320 Main St., Suite 750
Columbia, SC 29202
(803) 740-7676
*As of August 2022
Advisory Committee on Standards of Judicial Conduct
Hon. William H. Seals, Jr. (Circuit Court Judge)
103 North Main St.
Marion, SC 29571
(843) 423-0446
Hon. Usha J. Bridges (Family Court Judge)
P.O. Box 8036
Gaffney, SC 29342
(864) 487-2568
Keith M. Babcock (Member of the Bar)
P.O. Box 11208
Columbia, SC 29211
(803) 771-8000
Surviving Past Chief Justices
The Hon. Costa M. Pleicones
Columbia
The Hon. Jean H. Toal
Columbia
Commission on Lawyer Conduct
1220 Senate St., Ste. 111 | Columbia, SC 29201 | (803) 734-2037
Commission Counsel: Deborah S. McKeown; Legal Assistant: Barbara W. Hinson
Chair:
(Term expires 12/31/2022)
Christopher G. Isgett
Vice Chair:
(Term expires 12/31/2022)
John Michael Turner, Sr.
Attorney Members:
Terms Expire 12/31/2024
Beattie B. Ashmore
Teckla S. Henderson
Robin A. Braithwaite
Sarah P. Spruill
Edward Paul Gibson
John E. Tyler
Susan McGill
John C. Moylan, III
Maryann E. Blake
Nicholas E. Lewis
Rangeley C. Bailey
Michele Dahl Sturkie
(Terms Expire 12/31/2025):
Pete Diamaduros
Jimmy R. King
Timothy W. Murphy Pamela A. Baker Twana Nakeye Burris-Alcide
Terms Expire: 12/31/2022
Carey M. Ayer
Andrew E. Haselden
Stanley L. Myers, Sr.
Delton W. Powers, Jr
James Derrick Quattlebaum
Fernando Xavier Starkes
Jane W. Trinkley
Mitchell Jerry Williams
Terms Expire 12/31/2023
Carlos C. Johnson
James B. Lybrand, Jr.
William Edward Lawson
Douglas Michael Zayicek
Tiffany R. Spann-Wilder
Marian Dawn Nettles
William L. Smith, II
PUBLIC MEMBERS:
Terms Expire 12/31/2022
Octavia Williams-Blake
Kay M. Coleman
Edwin B. Garrison
Douglas M. Hawkins
Larry Lucas
Rob Brown
Deborah S. Wilkins
Terms Expire 12/31/2021
Dwane Thomas Bise
Suzanne Pucci
Mary Ann Lane
Jill D. Lewis
Keisha Gray
Brenda L. Stewart
James R. Rund
Elaine G. Thompson
Woodrow W. Willard, Jr.
*As of August 2022
Commission on Judicial Conduct
1220 Senate St., Ste. 111 | Columbia, SC 29201 | (803) 734-1965
Commission Counsel: Deborah S. McKeown; Legal Assistant: Jody W. Gilham; .
Chair:
Hon. Thomas W. Cooper Jr.
Vice Chair:
Hon. George M. McFaddin Jr.
Judicial Members:
Hon. Dale Atkinson
Hon. J. Derham Cole
Hon. Debora A. Faulkner.
Hon. Rosalyn Frierson-Smith
Hon. Diane S. Goodstein
Hon. David Glenn Guyton
Hon. Anne G. Jones
Hon. L. Casey Manning
Hon. Edward W. Miller
Hon. Clifton Newman
Hon. Isaac L. Pyatt
Hon. Gary W. Reinhart
Attorney Members:
Patrick C. Fant, III
Tracey C. Green
Candace C. Shiver
W. Strat Stavrou
Lay Members:
Richard W. Dabbs
Timothy E. Davis
Dr. John Mark Dean
William J. Frierson, Sr.
Jennifer Hammond
Gayle Smither, Jr.
John W. Tucker, Jr.
Clara Weston
Chief Justice’s Commission on the Profession
950 Taylor St., Ste. 120 | P.O. Box 2138 | Columbia, SC 29202 | (803) 799-5578
Hon. Donald W. Beatty
Chair:
Hon. John W. Kittredge
Vice Chair:
Hon. Aphrodite K. Konduros
Secretary:
Robert M. Wilcox
Attorney Members:
Kay Gaffney Crowe
Emma Thomas Dean
Elizabeth Van Doren Gray
Kathleen Wrenn Hearn
John S. Nichols
Jack B. Swerling
Bradish J. Warning
Circuit Court Members
Hon. D. Craig Brown
Hon. Clifton B. Newman
Family Court Members
Hon. Melissa J. Buckhannon
Hon. Tarita Andrea Dunbar
Additional Jurists
Hon. Isaac L. Pyatt
Hon. James Otto Spence
Law School Faculty
Deam Emeritus, Robert M. Wilcox
Instructor/Administrator
Vacant
Ex Officio Members
Professor Elizabeth Chambliss
Dean Larry Cunningham
Dean William C. Hubbard
Russell T. Infinger
J. Hagood Tighe
Sharon C. Williams
Supreme Court Commission on CLE Liaisons
Mary A. Germack
Brenton G. Burry
As of August 2022