South Carolina Bar Association
1884 A.G. McGrath, Charleston
1885 W.W. Harlee, Florence
1886 James H. Rion, Winnsboro
1887 J.J. Maher, Barnwell
1888 Charles Richardson Miles, Charleston
1889 Henry E. Young, Charleston
1890 George W. Croft, Aiken
1891 S.P. Hamilton, Chester
1892 B.F. Whitner, Anderson
(Bar suspended for 9 years)
1902 C.A. Woods, Marion
1903 J.E. McDonald, Winnsboro
1904 H.J. Haynsworth, Greenville
1905 Robert W. Shand, Columbia
1906 Robert Aldrich, Barnwell
1907 Joshua H. Hudson, Bennettsville
1908 John C. Sheppard, Edgefield
1909 George Johnstone, Newberry
1910 M.L. Bonham, Anderson
1911 P.H. Nelson, Columbia
1912 Knox Livingston, Bennettsville
1912 D.S. Henderson, Aiken
1913 Ralph K. Carson, Spartanburg
1914 F.B. Grier, Columbia
1915 J. Lyles Glenn, Chester
1916 Thomas W. Bacot, Charleston
1917 Thomas P. Cothran, Greenville
1918 John P. Thomas Jr., Columbia
1919 P.A. Willcox, Florence
1920 William D. Melton, Columbia
1921 Charles C. Sims, Barnwell
1922 C.J. Ramage, Saluda
1923 William H. Lyles, Columbia
1924 George B. Cromer, Newberry
1925 Fred L. Willcox, Florence
1926 J.H. Marion, Chester
1927 P.F. Henderson, Aiken
1928 Arthur R. Young, Charleston
1929 Frank A. Miller, Hartsville
1929 Wilton H. Earle, Greenville
1930 William S. Nelson, Columbia
1931 John I. Cosgrove, Charleston
1932 Thomas F. McDow, York
1933 T. Frank Watkins, Anderson
1934 Alva M. Lumpkin, Columbia
1935 Thomas M. Boulware, Allendale
1936 M.G. McDonald, Greenwood
1937 J.N. Nathans, Charleston
1938 Frank G. Thompkins, Columbia
1939 Charles W. Muldrow, Florence
1940 Joseph L. Nettles, Columbia
1941 Proctor A. Bonham, Greenville
1942 Sidney S. Tison, Bennettsville
1943 L.W. Perrin, Spartanburg
1944-45 Roach S. Stewart, Lancaster
1946 Christie Benet, Columbia
1947 Edgar A. Brown, Barnwell
1948 George Warren, Hampton
1949 Clinton T. Graydon, Columbia
1950 Frank A. McLeod, Sumter
1951 Samuel R. Watt, Spartanburg
1952 W. Brantley Harvey, Beaufort
1953 Samuel L. Prince, Anderson
1954 Hugh L. Willcox, Florence
1955 Calhoun Mays, Greenwood
1956 David W. Robinson, Columbia
1957 J. Davis Kerr, Spartanburg
1958 Frank H. Bailey, Charleston
1959 H.H. Edens, Columbia
1960 E.P. Riley, Greenville
1961 David A. Gaston, Chester
1962 Edward K. Pritchard, Charleston
1963 Frank B. Gary, Columbia
1964 Thomas H. Pope, Newberry
1965 Edwin W. Johnson, Spartanburg
1966 John M. Scott, Florence
1967 Ben Scott Whaley, Charleston
1968 Leo H. Hill, Greenville
1969 W.J. McLeod Jr., Walterboro
1970 Julius W. McKay, Columbia
1971 David L. Freeman, Greenville
1972 Robert R. Carpenter, Rock Hill
1973 Harold W. Jacobs, Columbia
1974 deRosset Myers, Charleston
South Carolina State Bar
1968 David W. Robinson, Columbia
1969 John M. Spratt, York
1970 Robert McC. Figg Jr., Columbia
1971 Benny R. Greer, Darlington
1972 Henry B. Smythe, Charleston
1973-74 William M. Wilson, Camden
South Carolina Bar
1974-75 James C. Parham Jr., Greenville
1975-76 Claude M. Scarborough Jr., Columbia
1976-77 Louis P. Howell, Spartanburg
1977-78 William L. Pope, Columbia
1978-79 J.D. Todd Jr., Greenville
1979-80 Morris D. Rosen, Charleston
1980-81 Saunders M. Bridges, Florence
1981-82 Thomas S. Tisdale Jr., Charleston
1982-83 Terrell L. Glenn, Columbia
1983-84 Knox L. Haynsworth Jr., Greenville
1984-85 Jacob H. Jennings, Bishopville
1985-86 I.S. Leevy Johnson, Columbia
1986-87 W. Brantley Harvey Jr., Beaufort
1987-88 T. Emmet Walsh, Spartanburg
1988-89 John E. Johnston, Greenville
1989-90 Wade H. Logan III, Charleston
1990-91 Howard P. King, Sumter
1991-92 Wm. Douglas Gray, Anderson
1992-93 John A. Hagins Jr., Greenville
1993-94 Elaine H. Fowler, Columbia
1994-95 J. Rutledge Young Jr., Charleston
1995-96 Wilburn Brewer Jr., Columbia
1996-97 David A. Merline, Greenville
1997-98 Henry B. Smythe Jr., Charleston
1998-99 John O. McDougall, Sumter
1999-00 D. Michael Kelly, Columbia
2000-01 G. Dewey Oxner Jr., Greenville
2001-02 Elizabeth Van Doren Gray, Columbia
2002-03 Richard S. Rosen, Charleston
2003-04 Kenneth C. Anthony Jr., Spartanburg
2004-05 F. Earl Ellis Jr., Columbia
2005-06 Daniel B. White, Greenville
2006-07 Bradish J. Waring, Charleston
2007-08 Lanneau Wm. Lambert Jr., Columbia
2008-09 Flo Lester Vinson, Florence
2009-10 Fred W. Suggs Jr., Greenville
2010-11 Carl L. Solomon, Columbia
2011-12 A. Marvin Quattlebaum Jr., Greenville
2012-13 Angus H. Macaulay, Columbia
2013-14 Alice F. Paylor, Charleston
2014-15 J. Calhoun Watson, Columbia
2015-16 Anne S. Ellefson, Greenville
2016-17 William K. Witherspoon, Columbia
2017-18 Elizabeth H. Warner, Moncks Corner
2018-19 M. Dawes Cooke Jr., Charleston
2019-20 Beverly A. Carroll, Rock Hill
2020-21 Roy F. Laney, Columbia
2021-22 Mary E. Sharp, Beaufort