SCBAR
  Login
Award Recipients

LRE Awards and Scholarship Recipients

Scholarship Applications

 

2014 Recipients
 
Middle School of the Year:  Dent Middle School (Columbia)
High School of the Year:  Early College High School (Myrtle Beach)
 
Middle School Teacher of the Year:  Timothy Hicks (Dent Middle School, Columbia)
High School Teacher of the Year:  Mark Davis (Woodmont High School, Fort Mill)
 
Lawyer of the Year:  George Branstiter, III
Citizen of the Year:  Norman McQueen
 
High School Mock Trial Scholarships:
Shannon Cherney  (North Myrtle Beach HS) Annie Hu (Lexington HS)
Holli Credit (Fort Mill HS) Caroline Latimer (Lexington HS)
John Gillespie (Strom Thurmond HS)  Isha Shah (Lexington HS) 
Lukas Gshwandtner (North Myrtle Beach HS) Erin Sweeney (Strom Thurmond HS)
Lucas Hooks (Johnsonville HS)  

We the People Scholarships:
Kathleen Glenn (Wando HS)

 

2013 Recipients
 
Middle School of the Year:  Lonnie B. Nelson Elementary School (Columbia)
High School of the Year:  Wilson High School (Florence)
 
Middle School Teacher of the Year:  Joseph Friar (Johnston Edgefield Trenton Middle School, Johnston)
High School Teacher of the Year:  Beverly DeMayo (Fort Mill High School, Fort Mill)
 
Lawyer of the Year:  Blair Massey
Citizen of the Year:  Jennifer Olinger
LRE Legacy Award:  Jack Ebright
                                       Yvonne Rhodes
 
High School Mock Trial Scholarships:
Scott DeMayo (Fort Mill HS) Stephanie Pachero (North Myrtle Beach HS)
Kennedy Hayes (North Myrtle Beach HS) Kaitlyn Pugh (Strom Thurmond HS)  
Gregory James (Johnsonville) Margaret Stegal (Bob Jones Academy)
Mallory Miles (Johnsonville) Robert Underwood (Lexington HS)

We the People Scholarships:
Caitlin Brock (Carolina Forest HS)  
   

2012 Recipients

 
Middle School of the Year:  St. Anthony School (Florence)
High School of the Year:  Ft. Dorchester High School (N. Charleston)
 
Middle School Teacher of the Year:  John Goldsborough (Blythewood Middle School, Blythewood)
High School Teacher of the Year:  Misty LeClerc (Wando High School, Mt. Pleasant)
 
Lawyer of the Year:  Gene Vaught III
Citizen of the Year:  Virginia Seymour
LRE Legacy Award:  Lynn Dickinson
 
High School Mock Trial Scholarships:
Jack Ball (Greenwood HS) Robert Reid (Blythewood HS)
Jessica Fryml (Bob Jones Academy) Christopher Reynolds (Blythewood HS)        
Kristen Ince (Bob Jones Academy) Megan Rudd (Strom Thurmond HS)
Melanie McKinney (Strom Thurmond HS) Nicholas Sottile (Wando HS)

We the People Scholarships:
Nicholas Sottile (Wando HS) Peter Yan (Scholars Academy)
   

 

2011 Recipients
 
Middle School of the Year:  Ocean Bay Middle School (Myrtle Beach)
High School of the Year:  Strom Thurmond High School (Johnston)
 
Middle School Teacher of the Year:  Patti Odom (St. Anthony School, Florence)
High School Teacher of the Year:  Marc Turner (Blythewood High School, Blythewood)
 
Lawyer of the Year:  Hon. John M. Rucker
Citizen of the Year:  George M. Dickinson, III
 
High School Mock Trial Scholarships:
Kaity Nisbet (Dutch Fork HS) Trenton Smith (N. Myrtle Beach HS)
Creasie Parrott (Johnsonville HS)  David Tabor (Bob Jones) 
 Nick Sanders (Johnsonville HS) Taylor Treece (N. Myrtle Beach HS) 
Charles Shoop, III (Blythewood HS)  Elizabeth von Keller (Blythewood HS) 

We the People Scholarships:
David Blayton (Carolina Forest HS) Sommer Ireland (Wando HS)
Miguel Garcia, Jr. (Strom Thurmond HS) Trenton Smith (Scholar's Academy)            

2010 Recipients
 
Middle School of the Year:   York One Academy (York)
High School of the Year:  Blythewood High School (Blythewood)
 
Middle School Teacher of the Year:  Betty Hopkins (Crayton Middle School, Columbia)
High School Teacher of the Year:  Denise Jackson (Strom Thurmond High School, Johnston)
 
Lawyer of the Year:  Walter Dusky
Citizen of the Year:  Sara C. Wheeler
 
High School Mock Trial Scholarships:
Sarah Carter (Berkeley HS) Brittany Pifer (Blythewood HS)
Maddison Hall (Fort Mill HS) Daniel Prohaska (Berkeley HS)
Thomas Horton (Berkeley HS) Natasha Rudy (Greenwood HS)
James Hughes (Fort Mill HS) Daphne Sims (Chapin HS)
Valerie Myers (Bob Jones)  

We the People Scholarships:
Yuko Gruber    Brandon White
Tyler Sutton  

2009 Recipients
 
Middle School of the Year:  Springfield Middle School (Fort Mill)
High School of the Year:  Carolina Forest High School (Myrtle Beach)
 
Middle School Teacher of the Year:  Richard "Ricky" Simpson (Abbeville Middle School, Abbeville)
High School Teacher of the Year:  Michael Murphy (Bob Jones Academy, Greenville)
 
Lawyer of the Year:  Daniel Hunt
Citizen of the Year:  Christopher Ryan Lowery
 
High School Mock Trial Scholarships:
Kevin Kopf (Blythewood HS) Melissa McKeithan (Wando HS)
Johnathan Ludwig (Bob Jones)     Mattson Smith (Ft. Mill HS)
Casey McKee (Johnsonville HS) Ashton Squires (Johnsonville HS)

We the People Scholarships:
Benjamin Brittain (Scholar's Academy) Jordan McCarthy (Carolina Forest HS)
Edward Collins (Wilson HS)  
 
2008 Recipients
 
Middle School of the Year:  Lexington Middle School (Lexington)
High School of the Year:  Berkeley High School (Moncks Corner)
 
Middle School Teacher of the Year:  Juanita Sanders (Springfield Middle School, Fort Mill)
High School Teacher of the Year:  Yvonne Rhodes (Wilson High School, Florence)
 
Lawyer of the Year:  Holly Wall
Citizen of the Year:  Joseph Pitts
 
High School Mock Trial Scholarships:
Emily Ashley (Spring Valley HS) John Huston (Seneca HS)
Elizabeth Bales (Blythewood HS) Jane Landis (Berkeley HS)
Michelle Cote (Fort Mill HS) Cooper Littlejohn (Seneca HS)
Caitlin Ducate (Blythewood HS) Andra Oprisan (Wando HS)
Jeannie Flick (Greenwood HS) Hilary Ranieri (Bob Jones)
Jasmine Horton (Blythewood HS) Tsung Yu Tsai (Wilson HS
 
We the People Scholarships:
Andrew Blaton (Carolina Forest HS)            Nueka Ekechkwu (Carolina Fores HS)
Africa Brown (Carolina Forest HS) Anthony Miller (Carolina Forest HS)
Amanda Cole (Scholar's Academy) Ashley Tietz (Carolina Forest HS)
 
2007 Recipients
 
Middle School of the Year:  Johnsonville Middle School (Johnsonville)
High School of the Year:  Bob Jones Academy (Greenville)
 
Middle School Teacher of the Year:  Paulette Cunningham (Southeast Middle School, Hopkins)
High School Teacher of the Year:  Jeffrey C. Eargle (Mid-Carolina High School, Prosperity)
 
Lawyer of the Year:  Elizabeth "Babs" Warner
Citizen of the Year:  David M. Dechane
 
High School Mock Trial Scholarships:
Rachel Berg Jennifer Olinger
Rachael Coppins Laurel Parker
Brandy M. Counts Qaitlin Peterson
Mark DeMayo Katie Queen
Megan Donohue Anthony Sanderson
Christopher Heistand Christopher Yahnis    
 
2006 Recipients
 
Middle School of the Year:  Ruffin Middle School (Ruffin)
High School of the Year:  Stratford High School (Goose Creek)
 
Middle School Teacher of the Year:  Allana Prosser (Johnsonville Middle School, Johnsonville)
High School Teacher of the Year:  Mark Davis (Beaufort High School, Beaufort)
 
Lawyer of the Year:  Barbara Seymour
Citizen of the Year:  Sherrie Free

High School Mock Trial Scholarships:
Matthew A. Abee Terrance Lanier
Stephanie Grosso Kelli Luebben
George Gutierrez Travis Lynes
Maggie Horton Caroline M. Scranton
Matthew Kneece Emma Smiley
 
2005 Recipients
 
Middle School of the Year:  Ashley Hall (Charleston)
High School of the Year:  Stratford High School (Goose Creek)
 
Teacher of the Year:  Greg Harrison (Stratford High School, Goose Creek)
 
Lawyer of the Year:  John DeLoache
 
High School Mock Trial Scholarships:
Linda Bunch Kara Kopf
Andrew Cooper Peter Landis
Tommy Ferris Rachel Mossman
Daniel Hindman Zachary Spratt
 
2004 Recipients
 
School of the Year:  EL Wright Middle School (Columbia)
Teacher of the Year:  Sharon McAbee (Riverside Middle School, Greer)
 
Lawyer of the Year:  Donna McQueen
 
High School Mock Trial Scholarships:
Kristen Capogrossi Matthew Miller
Theresa Cheng Nathan Robinson
Mason Freeman Rebecca Turnhull        
Ashleigh Millard  
 
2003 Recipients
 
School of the Year:  Spring Valley High School (Columbia)
Teacher of the Year:  Lynn Dickinson (Fort Mill HS, Fort Mill)
 
Lawyer of the Year:  Hon. Jack Landis
 
High School Mock Trial Scholarships:
Gregory Clark Brittany Sajbel
Philip Eoute Timothy Silvester
David Hwu Trevor Turner
Melissa Jones  Sara Wooster
 
2002 Lawyer of the Year:  Harold Staley
2001 Lawyer of the Year:  Stephen Cox
2000 Lawyer of the Year:  Hon. Markley Dennis
 
1997 Teacher of the Year:  Kathy Cook
1996 Teacher of the Year:  Connie Fortanbury
1995 Teacher of the Year:  John Smith
1994 Teacher of the Year:  Patsy Meeks
1993 Teacher of the Year:  Sara Wheeler
1992 Teacher of the Year:  Abbigail Hugenie
1991 Teacher of the Year:  Karen Gibson